В українських родинах Різдво і Новий рік відзначали з давніх часів. Головне свято року має багато цікавих традицій. Одна з них — встановлення і прикрашання новорічної ялинки.
Цікаво, що хвойне деревце використовувалось не завжди. В давні часи українські оселі до свята Різдва і Нового року прикрашали зовсім іншим атрибутом. І назва йому — дідух.
Дідух — це створена власними руками прикраса із стебел жита чи пшениці, прикрашена різнокольоровими стрічками та намистом. Дідух — не просто прикраса. Це — символ врожаю, багатства, добробуту, безсмертності предків. А ще він виступав оберегом роду.
Дідух в давнину уособлював дух діда і попередників роду. Зазвичай дідух в оселі ставили на Святвечір 24 грудня — в куті. Святкову прикрасу обов’язково заносили господар разом із синами. Якщо дідух був невеличкий — його могли розмістити і на краю святкового столу. Поряд із ним ставили на столі 12 святкових страв.
Оскільки дідух — символ родоначальника, то в давнину вважали, що біля цієї прикраси збирались душі померлих родичів. Саме тому біля нього на ніч завжди залишали обрядову страву – коливо і ложки, щоб духи предків змогли долучитися до святкової вечері.
В народі Дідух ще називали снопом-раєм, колядником, дідом або колядою. Виготовляли його всією родиною з колосків пшениці, вівса.
Сьогодні цей старовинний оберег всі частіше можна зустріти в оселях українців. Його виготовляють на замовлення майстри з соломоплетіння. Також цей атрибут новорічно-різдвяних свят можна створити і самостійно. Головне — знайти необхідні матеріали для виготовлення дідуха – солому з колосками.
Щоб створити маленький Дідух — необхідно підготувати не менше 20 колосків. Щоб плести було зручніше — сировинний матеріал треба замочити в гарячій воді, щоб колоски стали м’якішими та більш еластичними.
Потім розкладіть колоски за розміром. Кожен пучечок повинен мати по сім колосків — ця цифра символізує родину, сім поколінь та сім днів одного тижня. Пучечок з колосками перев’язують звичайною товстою ниткою. В’язати потрібно обережно, але міцно. Після цього пучечки збирають разом за технікою сходів — щоб верхівка вийшла пишною. Сніп зав’язують під самим верхом, дуже туго, оскільки солома з часом висушиться і дідух ослабне.
По боках треба примотати ще по 2 пучечка, що складаються з сімох колосків кожен. Це будуть “вуса” дідуха. Прикрашати готовий дідух можна на свій смак. Для цього використовують ляльки-мотанки, різнокольорові стрічки, грона калини та горобини, горіхи, сухоцвіт.