Замість хвої був сніп: українці прикрашали оселю не ялинкою — новорічна традиція, про яку майже забули

Свято Нового року вже багато років асоціюється з прикрашеною ялинкою Але раніше українські оселі прикрашали зовсім не хвойним деревцем. Головним символом новорічних свят був Дідух.

В українських родинах Різдво і Новий рік відзначали з давніх часів. Головне свято року має багато цікавих традицій. Одна з них — встановлення і прикрашання новорічної ялинки.

Дідух - новорічний сніп, який встановлювали в українській оселі
Дідух – новорічний сніп, який встановлювали в українській оселі

Цікаво, що хвойне деревце використовувалось не завжди. В давні часи українські оселі до свята Різдва і Нового року прикрашали зовсім іншим атрибутом. І назва йому — дідух.
Дідух — це створена власними руками прикраса із стебел жита чи пшениці, прикрашена різнокольоровими стрічками та намистом. Дідух — не просто прикраса. Це — символ врожаю, багатства, добробуту, безсмертності предків. А ще він виступав оберегом роду.

Дідух в давнину уособлював дух діда і попередників роду. Зазвичай дідух в оселі ставили на Святвечір 24 грудня — в куті. Святкову прикрасу обов’язково заносили господар разом із синами. Якщо дідух був невеличкий — його могли розмістити і на краю святкового столу. Поряд із ним ставили на столі 12 святкових страв.

Оскільки дідух — символ родоначальника, то в давнину вважали, що біля цієї прикраси збирались душі померлих родичів. Саме тому біля нього на ніч завжди залишали обрядову страву – коливо і ложки, щоб духи предків змогли долучитися до святкової вечері.
В народі Дідух ще називали снопом-раєм, колядником, дідом або колядою. Виготовляли його всією родиною з колосків пшениці, вівса.

Сьогодні цей старовинний оберег всі частіше можна зустріти в оселях українців. Його виготовляють на замовлення майстри з соломоплетіння. Також цей атрибут новорічно-різдвяних свят можна створити і самостійно. Головне — знайти необхідні матеріали для виготовлення дідуха – солому з колосками.

Щоб створити маленький Дідух — необхідно підготувати не менше 20 колосків. Щоб плести було зручніше — сировинний матеріал треба замочити в гарячій воді, щоб колоски стали м’якішими та більш еластичними.

Потім розкладіть колоски за розміром. Кожен пучечок повинен мати по сім колосків — ця цифра символізує родину, сім поколінь та сім днів одного тижня. Пучечок з колосками перев’язують звичайною товстою ниткою. В’язати потрібно обережно, але міцно. Після цього пучечки збирають разом за технікою сходів — щоб верхівка вийшла пишною. Сніп зав’язують під самим верхом, дуже туго, оскільки солома з часом висушиться і дідух ослабне.

По боках треба примотати ще по 2 пучечка, що складаються з сімох колосків кожен. Це будуть “вуса” дідуха. Прикрашати готовий дідух можна на свій смак. Для цього використовують ляльки-мотанки, різнокольорові стрічки, грона калини та горобини, горіхи, сухоцвіт.

Нові статті

Схожі статті

Графік відключення світла на 19 червня: де і коли будуть вимикати світло — що кажуть в Укренерго та ДТЕК

Компанія "Укренерго" і ДТЕК надали актуальні графіки погодинних відключень світла для промислових та побутових споживачів на 19 червня 2024 року. Дізнайтесь, коли та де вимикатимуть світло?

Цей етап вже пройдено та безуспішно: Тіна Кароль вперше розповіла, чому більше не хоче виходити заміж

Тіна Кароль не афішує своє особисте життя, однак їй доволі часто приписують романи з іншими медійними людьми: чи збирається співачка одружуватись вдруге?

Не холостячка, як думають всі: Анастасія Приходько показала, як виглядає її чоловік, якому народила 2 дітей

Анастасія Приходько вирішила поділитись моментами особистого життя та показалась разом із чоловіком Олександром: що відомо про чоловіка співачки?

Вся правда вийшла назовні: Віктор Павлік розповів, чому насправді пішов від екс-дружини – знайшов нову

Віктор Павлік був одружений не один раз та навіть не два, але що ставало причиною розлучення? Невже в останньому шлюбі Катерина Репяхова стала тою самою, заради якої він пішов від дружини.