Іванків на Київщині більш як місяць перебував під окупацією. За цей час музей, в якому головними експонатами були роботи Марії Примаченко, згорів вщент. Надійшла інформація, що картини знищено остаточно. Та згодом стало відомо, що місцеві мешканці врятували кілька шедеврів.
На жаль, після влучання у приміщення музею снаряду у вогні згоріла більшість експонатів. Та деякі краєзнавчі надбання вдалося врятувати. Люди радіють, що залишилося найцінніше.
На в’їзді в населений пункт тривав бій, окупанти вже колесили вулицями. Місцеві переховувалися в укриттях. Довкола постійно щось гупало й злітало в повітря. У період відносного затишшя люди вилізли з підвалів і побачили, як палає дах музею. Сильний вітер посприяв, що дерев’яні перекриття згоріли за лічені хвилини.
Сторож та кілька людей вибили вікна, в які ще можна було залізти, й почали виносити експонати. За 20 хвилин стеля прогнулася, та люди не зважали. Передавали у вікна картини й декоративні знаряддя, допоки була можливість.
На щастя, жоден із рятувальників не постраждав. Врятовані картини навіть не потребували реставрації. Переховали їх у надійному місці. Лише чотирьом людям була відома схованка. Отак і врятували шедеври. Росіяни цінними експонатами навіть не цікавилися. Їх більше приваблювали ноутбуки, вентилятори та інша техніка.
Праонука Марії Примаченко Анастасія переконана, що музей буде відновлено, і кошти для цієї благородної справи обов’язково знайдуться. Було також вирішено створити мистецьку резиденцію в селі Болотня в будинку, де народилася мисткиня.
У вересні 2022 року в Києві відкрили виставку “Марія Примаченко. Врятоване”, де показали 14 картин художниці, які витягли з полум’я. Всього в музеї в Іванкові їх було понад два десятки.