Говоримо українською на кухні: забудьте про “друшлаг” і “тьорку”, бо ми розкажемо про правильні назви

Багато сфер нашого життя були русифіковані з часів російської імперії чи радянського союзу. Ми пропонуємо вам список слів, якими коректно називати кухонне начиння. Детальніше читайте у статті.

Українська мова, насправді, куди більш лексично багата, ніж ми собі уявляємо. Русизми “друшлаг”, “тьорка” та “піднос” мають українські відповідники, про які кожному варто знати та почати використовувати у побуті.

Правильні назви кухонного начиння: розмовляємо на кухні українською

Багато слів ми часто калькуємо з російської, але варто позбуватися суржика – адже це нав’язаний ворогом лексикон, що насильно насаджувався українцям протягом століть, аби знищити нашу ідентичність. Ми підібрали для вас найпопулярніші лексеми для позначення посуду та іншого кухонного начиння, які ми найчастіше називаємо русизмами.

Мовознавці розповіли, як коректно називати різний кухонний посуд українською
Мовознавці розповіли, як коректно називати різний кухонний посуд українською

Так, українською правильно чашка, а не “кружка”. Також у мові є варіант філіжанка – це маленька чашка для кави, і кухлик (або кухоль) – це буквально склянка з ручкою з різних матеріалів, з якої можна пити як і гарячі, так і холодні напої. Тим часом слово горнятко, яке люблять подавати як синонім до чашки, ним не є – у словниках “горнятком” називають маленький горщик, у якому подають їжу чи юшку.

“Сахарниця” українською – це цукорниця, адже українці кажуть цукор (а не “сахар”). Так само в українській слові “кофейник” – це кавник, бо ми п’ємо каву, а не “кофе”, і сільниця замість “солонки”.

“Поднос” чи “піднос” – це таця, “тьорка” це тертушка, а “половник” – це ополоник. Нарізаємо продукти ми на дощечці, а не “досточці” і витираємося серветками, а не “салфєткою”. Про кальку з російської “друшлаг” можете забути, адже українською це друшляк.

На останок – в українській мові нема слова “кувшин”. Цей посуд літературною мовою називається глеком або глечиком, а наші предки вигадали багато місцевих назв – жбан, збанок, гладишка чи гладун.

Нові статті

Схожі статті

Графік відключення світла на 19 червня: де і коли будуть вимикати світло — що кажуть в Укренерго та ДТЕК

Компанія "Укренерго" і ДТЕК надали актуальні графіки погодинних відключень світла для промислових та побутових споживачів на 19 червня 2024 року. Дізнайтесь, коли та де вимикатимуть світло?

Цей етап вже пройдено та безуспішно: Тіна Кароль вперше розповіла, чому більше не хоче виходити заміж

Тіна Кароль не афішує своє особисте життя, однак їй доволі часто приписують романи з іншими медійними людьми: чи збирається співачка одружуватись вдруге?

Не холостячка, як думають всі: Анастасія Приходько показала, як виглядає її чоловік, якому народила 2 дітей

Анастасія Приходько вирішила поділитись моментами особистого життя та показалась разом із чоловіком Олександром: що відомо про чоловіка співачки?

Вся правда вийшла назовні: Віктор Павлік розповів, чому насправді пішов від екс-дружини – знайшов нову

Віктор Павлік був одружений не один раз та навіть не два, але що ставало причиною розлучення? Невже в останньому шлюбі Катерина Репяхова стала тою самою, заради якої він пішов від дружини.