Говоримо українською на кухні: забудьте про “друшлаг” і “тьорку”, бо ми розкажемо про правильні назви

Багато сфер нашого життя були русифіковані з часів російської імперії чи радянського союзу. Ми пропонуємо вам список слів, якими коректно називати кухонне начиння. Детальніше читайте у статті.

Українська мова, насправді, куди більш лексично багата, ніж ми собі уявляємо. Русизми “друшлаг”, “тьорка” та “піднос” мають українські відповідники, про які кожному варто знати та почати використовувати у побуті.

Правильні назви кухонного начиння: розмовляємо на кухні українською

Багато слів ми часто калькуємо з російської, але варто позбуватися суржика – адже це нав’язаний ворогом лексикон, що насильно насаджувався українцям протягом століть, аби знищити нашу ідентичність. Ми підібрали для вас найпопулярніші лексеми для позначення посуду та іншого кухонного начиння, які ми найчастіше називаємо русизмами.

Мовознавці розповіли, як коректно називати різний кухонний посуд українською
Мовознавці розповіли, як коректно називати різний кухонний посуд українською

Так, українською правильно чашка, а не “кружка”. Також у мові є варіант філіжанка – це маленька чашка для кави, і кухлик (або кухоль) – це буквально склянка з ручкою з різних матеріалів, з якої можна пити як і гарячі, так і холодні напої. Тим часом слово горнятко, яке люблять подавати як синонім до чашки, ним не є – у словниках “горнятком” називають маленький горщик, у якому подають їжу чи юшку.

“Сахарниця” українською – це цукорниця, адже українці кажуть цукор (а не “сахар”). Так само в українській слові “кофейник” – це кавник, бо ми п’ємо каву, а не “кофе”, і сільниця замість “солонки”.

“Поднос” чи “піднос” – це таця, “тьорка” це тертушка, а “половник” – це ополоник. Нарізаємо продукти ми на дощечці, а не “досточці” і витираємося серветками, а не “салфєткою”. Про кальку з російської “друшлаг” можете забути, адже українською це друшляк.

На останок – в українській мові нема слова “кувшин”. Цей посуд літературною мовою називається глеком або глечиком, а наші предки вигадали багато місцевих назв – жбан, збанок, гладишка чи гладун.

Нові статті

Схожі статті

Богдан Бенюк підкорив європейське кіно: українського актора нагородили за “Кращу чоловічу роль”

Богдан Бенюк зіграв захоплюючу роль у повнометражному фільмі "Мій карпатський дідусь", за яку й отримав по заслугах, а саме він отримав нагороду.

Донька 87-річної Ади Роговцевої подякувала Богу за маму-акторку з легендарним талантом: “Мені пощастило”

Ада Роговцева є матір'ю двох дітей, однак її син пішов з життя ще у далекому 2012 році, тож нині її радує дочка Катерина, яка шалено захоплюється професіоналізмом мами.

“У нас буде…”: 38-річний MONATIK розповів, що з тижня на тиждень стане батьком втретє – хлопчик чи дівчинка?

Діма Монатік очікує на третю дитину разом із дружиною Іриною, але стать подружжя поки що не розголошує, хоча вже знають хто у них буде - як відреагували на поповнення в сім'ї їхні сини?

“Це було моє рішення”: чому Анна Сагайдачна занесла свого чоловіка в “чорний список” – давно не разом

Анна Сагайдачна нещодавно повідомила про другу вагітність, але про свого обранця акторка нічого не розповідає, хоча має за плечима два шлюби - чому артистка розлучилась із другим чоловіком?