Говоримо українською на кухні: забудьте про “друшлаг” і “тьорку”, бо ми розкажемо про правильні назви

Багато сфер нашого життя були русифіковані з часів російської імперії чи радянського союзу. Ми пропонуємо вам список слів, якими коректно називати кухонне начиння. Детальніше читайте у статті.

Українська мова, насправді, куди більш лексично багата, ніж ми собі уявляємо. Русизми “друшлаг”, “тьорка” та “піднос” мають українські відповідники, про які кожному варто знати та почати використовувати у побуті.

Правильні назви кухонного начиння: розмовляємо на кухні українською

Багато слів ми часто калькуємо з російської, але варто позбуватися суржика – адже це нав’язаний ворогом лексикон, що насильно насаджувався українцям протягом століть, аби знищити нашу ідентичність. Ми підібрали для вас найпопулярніші лексеми для позначення посуду та іншого кухонного начиння, які ми найчастіше називаємо русизмами.

Мовознавці розповіли, як коректно називати різний кухонний посуд українською
Мовознавці розповіли, як коректно називати різний кухонний посуд українською

Так, українською правильно чашка, а не “кружка”. Також у мові є варіант філіжанка – це маленька чашка для кави, і кухлик (або кухоль) – це буквально склянка з ручкою з різних матеріалів, з якої можна пити як і гарячі, так і холодні напої. Тим часом слово горнятко, яке люблять подавати як синонім до чашки, ним не є – у словниках “горнятком” називають маленький горщик, у якому подають їжу чи юшку.

“Сахарниця” українською – це цукорниця, адже українці кажуть цукор (а не “сахар”). Так само в українській слові “кофейник” – це кавник, бо ми п’ємо каву, а не “кофе”, і сільниця замість “солонки”.

“Поднос” чи “піднос” – це таця, “тьорка” це тертушка, а “половник” – це ополоник. Нарізаємо продукти ми на дощечці, а не “досточці” і витираємося серветками, а не “салфєткою”. Про кальку з російської “друшлаг” можете забути, адже українською це друшляк.

На останок – в українській мові нема слова “кувшин”. Цей посуд літературною мовою називається глеком або глечиком, а наші предки вигадали багато місцевих назв – жбан, збанок, гладишка чи гладун.

Нові статті

Схожі статті

Як правильно засушити мʼяту на зиму? 5 способів, збереження користі та аромату “приправи” до чаю

Сушена мʼята – чудова рослина для приготування запашного чаю, соусів, салатів та маринадів. Якими способами можна її сушити, щоб заготовка зберегла усі свої корисні властивості?

“Ми вам передзвонимо”: Нікітюк придбала миттєву лотерею і показала, що виграла. 2 мільйони майже в кармані

Леся Нікітюк вирішила пошукати щастя в лотереї. Придбала квиток на касі найближчого супермаркету і показала усім процес стирання захисного покриття монеткою. Чи вдалось їй щось виграти?

В житті 3 знаків Зодіаку настане біла смуга до кінця 2024 року. Хто ці щасливчики та що їм подарує Всесвіт?

В житті 3 знаків Зодіаку настане біла смуга до кінця 2024 року. Хто ці щасливчики та що їм подарує Всесвіт?

“Я не хочу бути сином Ірини Білик”: 25-річний син співачки Гліб Оверчук розповів, чим займається зараз

Ірина Білик має двох синів, у яких різниця у віці складає 16 років. Гліб Оверчук є старшим сином та наразі проживає за кордоном, але пішов шляхом зіркової мами: чим займається юний артист?