Говоримо українською на кухні: забудьте про “друшлаг” і “тьорку”, бо ми розкажемо про правильні назви

Багато сфер нашого життя були русифіковані з часів російської імперії чи радянського союзу. Ми пропонуємо вам список слів, якими коректно називати кухонне начиння. Детальніше читайте у статті.

Українська мова, насправді, куди більш лексично багата, ніж ми собі уявляємо. Русизми “друшлаг”, “тьорка” та “піднос” мають українські відповідники, про які кожному варто знати та почати використовувати у побуті.

Правильні назви кухонного начиння: розмовляємо на кухні українською

Багато слів ми часто калькуємо з російської, але варто позбуватися суржика – адже це нав’язаний ворогом лексикон, що насильно насаджувався українцям протягом століть, аби знищити нашу ідентичність. Ми підібрали для вас найпопулярніші лексеми для позначення посуду та іншого кухонного начиння, які ми найчастіше називаємо русизмами.

Мовознавці розповіли, як коректно називати різний кухонний посуд українською
Мовознавці розповіли, як коректно називати різний кухонний посуд українською

Так, українською правильно чашка, а не “кружка”. Також у мові є варіант філіжанка – це маленька чашка для кави, і кухлик (або кухоль) – це буквально склянка з ручкою з різних матеріалів, з якої можна пити як і гарячі, так і холодні напої. Тим часом слово горнятко, яке люблять подавати як синонім до чашки, ним не є – у словниках “горнятком” називають маленький горщик, у якому подають їжу чи юшку.

“Сахарниця” українською – це цукорниця, адже українці кажуть цукор (а не “сахар”). Так само в українській слові “кофейник” – це кавник, бо ми п’ємо каву, а не “кофе”, і сільниця замість “солонки”.

“Поднос” чи “піднос” – це таця, “тьорка” це тертушка, а “половник” – це ополоник. Нарізаємо продукти ми на дощечці, а не “досточці” і витираємося серветками, а не “салфєткою”. Про кальку з російської “друшлаг” можете забути, адже українською це друшляк.

На останок – в українській мові нема слова “кувшин”. Цей посуд літературною мовою називається глеком або глечиком, а наші предки вигадали багато місцевих назв – жбан, збанок, гладишка чи гладун.

Нові статті

Схожі статті

Китайський гороскоп на 14 квітня 2024 року для Бика, Тигра і Мавпи: з чим час розібратися, а що почекає?

Китайський гороскоп на 14 квітня 2024 року для Бика, Тигра і Мавпи. Кожен знак зіткнеться зі своїми унікальними викликами та можливостями. Важливо їх не упустити.

Таємне кохання Дана Балана і Тіни Кароль за лаштунками: що сталося насправді та чи продовжуються стосунки

Незважаючи на те, що Дан Балан і Тіна Кароль ніколи не підтверджували свої стосунки, їхня близькість на публіці змусила багатьох шанувальників повірити, що між ними є роман.

Китайський гороскоп на 14 квітня 2024 року для Собаки, Півня і Свині: нові можливості та повороти долі

Китайський гороскоп для Собаки, Півня та Свині на 14 квітня 2024 року обіцяє, що ви можете досягти своїх цілей, якщо будете наполегливими та оптимістичними. Вірте в себе і йдіть до своїх мрій!

29-річна переможниця шоу “Холостяк-11” Анна Богдан після розставання із Заливако знайшла нового кавалера

Переможниця проекту "Холостяк-11" Анна Богдан не змогла зберегти відносини з Михайлом Заливако. Втім, зараз в красуні, схоже, зʼявився новий залицяльник. "Один Факт" покаже його вам прямо зараз.