Чому лялька-мотанка не має обличчя: причини містичні та мають прадавню історію. Все про український оберіг

Лялька-мотанка — не проста українська іграшка. В ній скрито потаємний сенс. Що символізує виготовлена власноруч лялька та чому в неї нема обличчя? Читайте в матеріалі "Один Факт".

Лялька-мотанка — прикраса не із простих. В давнину бабусі клали її в люльку до новонародженої дитини, а неньки – дарували цю ляльку донькам на весілля у якості магічного оберегу. А ще мотанки гості приносили в подарунок господарям будинку — щоб в оселі завжди зберігався добробут.

 

Чому ляльки- мотанки виготовляли без обличчя
Чому ляльки- мотанки виготовляли без обличчя

Існує декілька видів мотанок, які відрізняються за своїм виглядом та призначенням. Наприклад, мотанка- “пеленашка” виготовлялась у вигляді немовляти. Вона служила першим оберегом для новонародженої дитини від злих духів. “Берегиня роду”— ще один різновид мотанки, що виготовлявся у вигляді жінки у намисті, яскравому вбранні і з покритою хусткою головою. Ця лялька була символом захисту і мудрості.

“Наречена” – ця лялька-мотанка виготовлялась в якості подарунку молодій родині. Цей оберіг складався взагалі з двох ляльок: дівчини із довгими косами, що символізували довгий шлях подружнього життя, а також – парубка в гарному вбранні. Голову дівчини прикрашав весільний віночок із квітів.

Чому в мотанок немає обличчя та імені?

Кожна лялька-мотанка — це сакральний символ, який призначений для того, аби відводити від хати лихо. В давнину вважали, що промальовані риси обличчя в ляльках (а саме – очі, рот, ніс) можуть прив’язати до себе душу того, кому вони подаровані. Це вважалося небезпечним, бо дуже часто саме із мотанками проводилися магічні обряди. Цих ляльок примовляли та спалювали на вогні, щоб вони забрали від себе людську хворобу.

Обличчя ляльки-берегині часто прикрашали малюнком у вигляді хреста. Він був символом поєднання вічного духовного життя та земного шляху людини. Хрест малюють в колі, яке служить символом Сонця, що рухається посеред Всесвіту і дарує життя. Мотанка — це сакральний символ вічного руху по колу і саме тому в неї немає людського імені.

Правила і традиції виготовлення ляльок-мотанок

За давніми традиціями наших предків мотанки виготовляли жінки-майстрині. Вони вкладали в цей оберіг сакральний сенс і добре розуміли призначення цієї ляльки. Матері передавали секрети виготовлення мотанки своїм донькам, навчали їх наповнювати оберіг позитивною енергетикою через щиру молитву.

Час після Різдва вважають найкращим періодом для виготовлення ляльок-мотанок. Якщо створити оберіг взимку — він точно подарує великий врожай наступного року. Саме заради цього майстрині примовляли мотанку і наповнювали її зернятками пшениці.

А ось після заходу сонця робити ляльку-мотанку не варто. Також слід облишити цю роботу в п’ятницю та неділю, а ще — на великі свята. В ці дні займатись рукоділлям вважалося великим гріхом.

Виготовлення ляльок- мотанок - це магічний ритуал, в якому дуже важливий настрій майстрині та її щира молитва
Виготовлення ляльок- мотанок – це магічний ритуал, в якому дуже важливий настрій майстрині та її щира молитва

Під час створення мотанок майстрині враховували і місячний календар. Наприклад, на Повню мотанку робили, щоб захистити власну родину. Лялька-мотанка, виготовлена на спадаючий місяць — позбавляла від хвороб і бідності. Якщо ж її зробити на зростаючий місяць – це допомагало збільшити грошовий капітал, отримати вдачу у добрих справах, покращити здоров’я.

Нові статті

Схожі статті

Народні прикмети на Трійцю 2024: не робіть цього 23 червня, щоб віку собі не вкоротити – головні заборони

В 2024 році християни української церкви відзначають свято Трійці 23 червня. "Один факт" розповість, які традиції, забобони і заборони існують в одне з найбільших релігійних свят року.

“Клуб 40 років і незаміжня”: Аніта Луценко, Tayanna, Лідія Таран та інші зірки, які не побралися за піввіку

Деякі зіркові українки із заміжжям не поспішають. Аніта Луценко, Лідія Таран, Tayanna та інші знаменитості довели, що шукати справжнє кохання після 40 — все ще можливо.

“Нас буде шестеро”: Тімур та Інна Мірошниченки розповіли, що запланували невдовзі всиновити ще одну дитину

В родині Тімура та Інни Мірошниченків очікують на поповнення. Невдовзі їх стане шестеро, бо родина вирішила всиновити ще одну дитину. Більше деталей "Один Факт" розповість далі.

Чи можна їсти стару картоплю та цибулю, які проросли: експерти дали цікаву відповідь, котра здивує всіх

Зимові запаси картоплі та цибулі не завжди вдається зʼїсти вчасно. Чи можна вживати в їжу старі овочі, що проросли і що з цього приводу кажуть експерти? Читайте про це далі.