З другої спроби Оноре де Бальзак урешті одружився в Україні: хто ставив перепони щастю закоханих

Мало хто знає, але Оноре де Бальзак був закоханий в Евеліну Ганську, яка мешкала в Україні. На шляху до омріяного укладання шлюбу парі довелося здолати чимало перепон.

Французький письменник Оноре де Бальзак був тісно пов’язаний з Україною. Навіть весілля зіграв у Бердичеві. Але про все по черзі. Спочатку гарна й заможна Евеліна Ганська, що мала шикарний маєток у Верхівні під Бердичевом, написала письменнику листа.

Багачка висловила захоплення, що письменнику вдалося розгадати жіночу душу. Той відповів. Відтоді вони не лише листувалися, а й почали частенько зустрічатися. Всього француз надіслав коханій Евеліні півтори сотні листів.

Оноре де Бальзак одружився в Україні

Евеліну у 19 років видали заміж за Вацлава Ганського. Чоловік був удвічі старшим, тож юнка відверто сумувала в дорогих хоромах. От і взялася писати Бальзаку. Зустрілися вона за півтора року листування у Швейцарії, куди закохана молодичка приїхала разом із благовірним. Вацлав запросив письменника до них у гості.

Закохані почали регулярно влаштовувати романтичні побачення в Женеві, Відні, Санкт-Петербурзі. Бальзак зібрався їхати в Україну, коли 1841 року раптово помер чоловік Евеліни. Поїздку довелося скасувати.

Поєднати свої душі тоді вони не змогли. Евеліна була заклопотана долею доньки Анни та оформленням спадщини на маєток, який у неї намагалися відібрати інші спадкоємці. Вони продовжують бачитися вряди-годи. Під час подорожі Європою жінка народила дівчинку від письменника, але та була недоношеною й померла. Коли донька Ганської виходила заміж у Вісбадені, Оноре став свідком.

Оноре де Бальзак одружився в Україні

Врешті 1947 року письменник відбуває у Верхівню. Домовився з паризькою газетою, що напише серію статей “Листи про Київ”, в яких про українську столицю згодом не прохопився й словом. За тиждень був на місці.

Бідному письменнику влаштували царський прийом, виділивши окрему спальню, салон і кабінет та численну челядь. Саме тут були написані його “Мачуха”, “Жіночий характер”, “Селяни” та інші твори.

Та згоди на шлюб від російської імперії, куди входила тоді Україна, так і не отримав. Тож за рік вирушив назад. Восени знову повернувся. Лікар Евеліни сказав, що чоловік довго не протягне. Навесні 1850 року закохані 16 років поспіль врешті отримують дозвіл на шлюб, заради якого нареченій доводиться відмовитися від маєтності на користь доньки.

Обвінчалися Ганська з Бальзаком 2 березня у костелі Святої Варвари в Бердичеві. У церковній книзі зберігся відповідний запис. Евеліна розуміла, що її благовірний приречений. Натомість тішилася, що може бути йому корисною і зробить письменника щасливим.

Вони повернулися до Парижа, де Бальзак практично вже не підводився з ліжка. А 18 серпня він помер. Вдова великого письменника залишилася жити в будинку чоловіка, упорядковуючи та видаючи його твори. Вона пережила Бальзака на 32 роки.

Нові статті

Схожі статті

“У білій вишиванці”: Віталій Козловський із дружиною Юліϵю Бакуменко похрестили новонародженого сина Оскара

Співак Віталій Козловський, що вперше став батьком 25 лютого 2024 року — днями похрестив новонародженого сина. Читайте далі, де була проведена урочиста подія і чи відомі імена хрещених батьків?

Бабуся підказала легкий спосіб, як почистити молоду картоплю за 5 хвилин: навіть за ніж не беруся

Молоду картоплю господині не люблять, бо її дуже марудно обчищати. Та є кілька лайфгаків, за допомогою яких ця справа займе не більше 5 хвилин. У деяких випадках навіть ніж не знадобиться.

Тричі одружений та має кількох позашлюбних дітей: як виглядають усі жінки 56-річного Дмитра Гордона (ФОТО)

Інтерв'юер Дмитро Гордон вперше показав всіх своїх дружин та дітей від них: що відомо про жінок та як виглядають позашлюбні діти зірки? Подробиці.

55-річна Надя Матвєєва зізналася, чи робив їй пропозицію 35-річний бойфренд: “Цього моменту не відбувається”

Надія Матвєєва вперше відверто розповіла, чи освідчувався їй молодий коханий та коли буде весілля: що відомо про чоловіка телезірки? Подробиці особистого життя.