Регіональний ландшафтний парк “Клебан-Бик” – унікальна памʼятка природи, що розташована на Донеччині. Він був заснований на початку нового тисячоліття, відповідним наказом Донецької обласної ради. Природний заповідник було створено 29 лютого 2000 року на величезній площі в 1874 гектари. Знаходиться він в Костянтинівському районі, а історія заповідних земель почалась задовго до створення цього парку.
Під земним покровом заповідника “Клебан-Бик” зберігаються піщані пласти зі скамʼянілими частинами давніх представників флори да фауни. Вони понад 300 мільйонів років мешкали у водній товщі океану, який колись давно плескався на цих територіях.
Ще в 1975 році оголення гірських порід, розташоване на узбережжі водосховища у парку “Клебан-Бик”, визнали геологічним памʼятником природи. Саме розпорядження Ради Міністрів УРСР стало в подальшому поштовхом для створення заповідника, який би міг зберегти унікальні природні ресурси для нащадків.
В складі сучасного заповідника “Клебан-Бик” входять не тільки природні комплекси, але й водосховище, розплескане на цих територіях.
Пройшов час і заповідник “Клебан-Бик” розширив свої кордони. Території ландшафтного парку стали займати площу в 2900 гектарів, які стали природоохоронною часткою Донеччини.
В 2010 році на території парку “Клебан-Бик” облаштували цілу мережу екологічних маршрутів, завдяки яким мешканці області та її гості змогли на власні очі побачити унікальні природні памʼятки.
В ландшафтному парку “Клебан-Бик” ϵ декілька відділень. Головне з них — це масштабний природний комплекс, простягнутий вздовж берегів водосховища. Площа самого водосховища складаϵ 650 гектарів. За мирних часів його використовували для відновлення водної фауни, розводивши у водоймищі окунів, ляща, карася, сомів та щук.
Особлива частина ландшафтного парку “Клебан-Бик” — це скульптури. Вони розкидані по території парку та ставали улюбленим місцем для фотосесій відвідувачів. Скульптури ідеально вписалися в навколишній ландшафт заповідника й іноді навіть відрізнити складно, чи справжня черепаха лежить посеред трави, чи то камʼяна скульптура.
Тут ϵ і сімейство вовків, і статуя скіфського царя Колоксая разом із гострооким соколом. А за його спиною облаштувались динозаври. А ще на території парку можна побачити скульптуру козака-музики, який тримаϵ в руках люльку.
Вздовж туристичної стежки, що пролягаϵ вздовж заповідного парку, розташовані камʼяні дерева, які ніби нагадують про те, що мільйони років тому на цих територіях росли водорості, корали та були розкидані морські раковини.
Геологічний комплекс заповідного парку “Клебан-Бик” займаϵ площу в 60 гектарів. Його територію займають суцільні гірські породи. Вони відкривають доступ до піщаних пластів з прошарками гравеліту віком біля 300 мільйонів років.
В товщі цих пластів ховаϵться велетенська колекція скамʼянілих морських мешканців. Корали, молюски та водорості, які колись росли у теплому морі — через мільйони років перетворились на природні скамʼянілості. Довжина деяких з них сягаϵ понад 2 метри.
Флора в заповіднику “Клебан-Бик” — багата і наповнена унікальними різновидами рослин. Серед них ϵ змеелистий тюльпан і ковила Лессінга, а з початком весни яскраво квітне посеред пласту минулорічної трави рожева брандушка.
Посеред чистих степів парку “Клебан-Бик” деінде зустрічаються байрачні ліси, поряд з якими ростуть шипшини та кизильник.
А ще “Клебан-Бик” маϵ багату фауну. На його територіях мешкають понад 140 різновидів птахів і в тому числі лебеді шипуни, вухаті сови, сірі чаплі. В товщі байрачних лісів мешкають полохливі косулі, зайці, лиси, їжаки та борсуки. Є тут і цілі родини диких кабанів. Посеред степів заповідної території живуть миші, хомʼякі.
В дуплах лісових дерев оселились полози, а в степах живуть степові, чорні та сірі гадюки. У водоймищі зустрічаються зелені жаби, гадюки та болотні черепахи.
Зараз у звʼязку із військовим станом екскурсії до ландшафтного парку “Клебан-Бик” не проводяться. Але співробітники проводять віртуальні екскурсії стежками парку.