Одеса – місто біля моря, де можна не тільки гарно відпочити, але й віднайти численні скарби і стати багатіϵм. І потрібно для цього зовсім небагато — спуститися в катакомби, щоб віднайти заховані там скарби легендарного Мішки Япончика. “Один Факт” пропонуϵ до уваги читачів декілька цікавих легенд про одеські підземелля.
Скарби Мішки Япончика
Одна з найбільш популярних легенд, повʼязаних із одеськими катакомбами — це історія про численні скарби бандита Михайла Вінницького, більш відомого як Мішка Япончик.
Вважаϵться, що саме в одеських підземеллях він сховав награбоване золото і нагороди за контрабанду. Деякі краϵзнавці розповідають, що в руках у Япончика було золото, яке він поцупив у місцевому банку.
Віднайти скарби Мішки Япончика бажають не тільки одесити, але й численні гості міста. Але до цього часу ще нікому не вдалося цього зробити.
Таϵмниче метро, розташоване в катакомбах
Одеса — велике українське місто, де немаϵ метрополітену. Але згідно з місцевою легендою — сверхсекретне метро тут все ж існуϵ. І розташоване воно десь у катакомбах.
Багато хто вважаϵ, що метро в підземеллях Одеси збудували лише для важливих осіб. І отримати доступ до нього можуть лише обрані — наприклад, мер міста. Знаходяться навіть машиністи з цього метро, оповідання яких вражають. Мовляв – возили свого часу на потязі під Одесою самого Горбачова з дружиною. Але цим байкам майже не вірять.
Корабель з чистого золота
Одна з легенд про одеські катакомби повʼязана із макетом корабля, зробленим з чистого золота. Вважають, що цей скарб захований десь посеред темних підземних лабіринтів.
Згідно з легендою, одеський моряк плив на “Титаніку” і зміг врятувати життя одного з пасажирів. В подальшому зʼясувалося, що цей пасажир — багатий міліонер з Великої Британії. Багач вирішив віддячити своϵму рятівнику та подарував йому макет затонулого “Титаніку”, зроблений з чистого золота. Довжина виробу – приблизно 20 см.
Одеський моряк не став зберігати корабель вдома, а сховав його у катакомбах. Невдовзі він загинув, а місце розташування скарбу так і залишилось таϵмницею за сімома печатками.
Вино, що коштуϵ, як трикімнатна квартира
По підземних лабіринтах Одеси регулярно водять екскурсії. Там гості підземелля дізнаються, що колись група людей, що були захоплені вивченням підземних споруд – віднайшли в катакомбах кладку з цегли. Вони зруйнували цю стіну і за нею побачили ящики з вином. Вирішили спробувати напій, розпили 2 пляшки. Решту – віддали в музеї. І вже там зʼясувалось, що це вино – справжня цінність. Вартість двох пляшок, випитих дослідниками, дорівнювала вартості трикімнатної квартири в Одесі.
Вовняна людина
Легенда про людину з вовни, що живе в одеських підземеллях — одна з найцікавіших. Кажуть, що посеред темних лабіринтів одеських катакомб, можна зустріти маленьку людину, повністю покриту вовною. В неї червоні очі, які світяться в темряві. А ще катакомбник, як його називають розповідачі легенди — постійно видаϵ страшенний стогін. Особливо, якщо бачить на своїй території чужинців.
Втім, за легендою — ця людина зовсім не зла. Навпаки, усіх, хто заблукав в підземеллях — виводить на поверхню.
Історія катакомб Одеси і цікаві факти
Багатокілометрові катакомби під Одесою виникли під час проведення будівельних робіт. Їх проводили у місті на початку XIX століття. В сучасних одеських катакомбах колись видобували ракушняк — камінь, з якого вибудована майже вся Одеса. За понад 30 років тут була розвинута ціла індустрія та система вапнякових шахт. Раніше в підземеллях Одеси були розташовані каменоломні, в яких видобували будівельний камінь.
Загальна протяжність Одеських катакомб складаϵ приблизно 2.5 тисячі км. Більш ніж 40% території в старій частині Одеси збудовано на тлі підземних пустот, де вже було зафіксовано понад 100 провалів.
Українські катакомби в Одесі вважаються найбільш протяжними та молодими. Одна з легенд про місцеві підземелля попереджаϵ, що з цих місць нічого не можна виносити. А якщо хтось із відвідувачів все ж наважиться це зробити — то йому потрібно щось залишити взамін – щоб духи Підземелля не розлютилися.
Протягом всього року в одеських катакомбах тримаϵться температура на рівні +14°С. На окремих ділянках глибина катакомб становить 100 метрів і більше. Ці підземні лабіринти — малодосліджені і тому вважаються небезпечними.
Підземні лабіринти під Одесою почали досліджувати лише в 1928 році. Вже під час перших експедицій були складені й перші плани підземних ходів, нанесені на карту місця розташування карстових печер, галерей, колодязів та коридорів.