В наших пращурів було багато цікавих і неймовірних прикмет про… молоко. Наприклад, чи знаєте ви, що під час грози цей продукт скисає набагато швидше? В давнину казали, що корова в грозу лякається гучних звуків та дає через це скисле молоко.
Однак науковці давно пояснили, чому саме в молоці в грозову погоду відбуваються процеси скисання. Вся справа тут — в озоні, рівень якого підвищується в той самий момент, коли на вулиці вирує гроза.
Визволення озону відбувається з молекулярного кисню під час електричного розряду високо в небі. Цей газ має дуже сильні окислювальні властивості і провокує збільшення в молоці молочно-кислих бактерій, через які молоко скисає набагато швидше.
Якщо синоптики прогнозують наближення негоди – ємність із свіжим молоком краще заздалегідь поставити до холодильнику — щоб нівелювати вплив озону. Якщо молоко під час грози стоїть на вулиці, то навіть якщо в подальшому його поставити до холодильнику — це його точно не врятує від скисання.
Дослідники наголошують на тому, що під впливом озону, який виділяється в повітря під час грози — свіже молоко розділяється на окремі фракції, перетворюючись на сироватку та сир.
Ще за радянських часів вчені проводили експеримент, який показав, що навіть невелика кількість електромагнітної енергетики може суттєво знизити стабільність дисперсної фази деяких колоїдних рідин, до яких належить і молоко.
Експеримент вчених показав, що звертання молока не залежить від бактеріальних процесів. Його головною причиною є руйнування білково-колоїдної системи.
Тобто, свіже молоко може руйнуватись та звертатись через руйнування білково-колоїдної системи, що знаходиться під впливом коротеньких електромагнітних хвиль. Звісно ж, такі процеси відбуваються не в кожну грозу. Потрібні певні погодні умови, коли концентрація озону в повітрі буде максимальною.