Жінка-аристократка із бджолиним псевдонімом: чим жила і що встигла зробити мама Лесі Українки Олена Пчілка

Ольга Петрівна Косач — українська письменниця, яка мала бджолиний псевдонім - Пчілка. Вона була талановитою письменницею і мамою не менш талановитої поетеси Лесі Українки.

Ольга Петрівна Косач (в дівоцтві – Драгоманова) – відома українська письменниця, перекладачка, мистецтвознавиця та дослідниця народної творчості. В творчих колах цю сильну і активну жінку знали під псевдонімом Олена Пчілка, а також – як маму поетеси Лесі Українки.

Народилась Олена Пчілка 17 червня 1849 року у місті Гадячі Полтавської області. Її старшим братом був професор Михайло Драгоманов, а чоловіком – юрист Петро Косач.

За життя Олена Пчілка захоплювалась не тільки письменництвом, але й збиранням етнографічних матеріалів. Любила Ольга Петрівна збирати тканини та українські вишиванки з різноманітними орнаментами. Багато років ця сильна жінка працювала, немов пчілка – повністю виправдовуючи власне бджолине прізвище-псевдонім.

Її донька, Ізидора Косач-Борисова, розповідала – що мама і бджіл живих вельми любила. Якщо Олена Пчілка жила десь багато часу — то завжди заводила пасіку. На ділянці поряд із домом в неї завжди стояли 3-4 вулики. І все тому, що письменниці подобалось спостерігати за метушнею комашок, що приносять мед.

Олена Пчілка з донькою Лесею Українкою
Олена Пчілка з донькою Лесею Українкою

Ольга Драгоманова-Косач багато працювала над адаптацією світової класичної літератури — творів Віктора Гюго, поезії Овідія. Збірку віршів Олени Пчілки “Думки-мережанки” в той час цитували багато представників творчих еліт.

Олена Пчілка через короткий час після народження доньки Лесі 25 лютого 1871 року… покинула доньку та чоловіка. Її шлях лежав за кордон – щоб там підлікуватись. Її чоловік, Петро Косач, навіть пішов у декрет — аби доглядати за маленькою донькою, допоки дружина була у відрядженні.

Захоплення етнографією в Олени Пчілки зʼявилось під час перебування на Волині. Мати Лесі Українки там збирала та записувала зразки фольклору, досліджувала історію української вишивки. Письменниця першою серед усіх колег впорядкувала та видала книгу “Український орнамент”. В цій роботі є багато інформації про різновиди та особливості національних узорів та розписів.

В книзі Пчілки можна побачити 23 кольорових замальовки вишивок та писанок.
Ольга Драгоманова-Косач була справжньою аристократкою та мала сміливість змінювати пишні зачіски із сукнями на народне українське вбрання – з заплетеними косами і квітковим віночком.

Письменниця і мама Лесі Українки Ольга Петрівна Косач
Письменниця і мама Лесі Українки Ольга Петрівна Косач

В таких образах Олена Пчілка зʼявлялась не тільки вдома, але й на багатьох публічних заходах. Її поведінка ставала справжнім викликом для тих, хто бажав тотальної русифікації і знищення всього українського.

Нові статті

Схожі статті

Квартира маленька і орендована, але все зроблено з душею: Віктор Павлік показав, де живе з Репяховою і сином

Віктор Павлік одружений вчетверте, але живе в орендованій квартирі разом з дружиною та сином, при цьому забезпечує попередні сім'ї: як виглядає домівка зіркового подружжя?

Суддя “Х-Фактору” в нього не повірив, дарма: як Діма Монатік піднявся на вершину слави і прославив Україну

Дмитро Монатік сьогодні є одним із найпопулярніших артистів України. Його творчість підкорює серця українців, а пісні можна знайти в плейлистах майже кожного. Але як почав свій шлях молодий чоловік?

Не холостяк, як думають всі: 43-річний Сергій Притула показав, як виглядає його дружина, з якою двоє дітей

Шоумен Сергій Притула подобається багатьом жінкам, але його серце вже понад 9 років належить лише одній: як виглядає друга дружина чоловіка, з якою у них двоє донечок?

Перший Ані Лорак розстався з третьою: Анастасія Фоксі приголомшила причинами розлучення з Налчаджиоглу

Екс-чоловік Ані Лорак Мурат Налчаджиоглу та його третя дівчина Настя Фоксі – більше не разом. Що сталось у парі і чому чергова кохана вирішила піти геть від турецького бізнесмена?