Жінка-аристократка із бджолиним псевдонімом: чим жила і що встигла зробити мама Лесі Українки Олена Пчілка

Ольга Петрівна Косач — українська письменниця, яка мала бджолиний псевдонім - Пчілка. Вона була талановитою письменницею і мамою не менш талановитої поетеси Лесі Українки.

Ольга Петрівна Косач (в дівоцтві – Драгоманова) – відома українська письменниця, перекладачка, мистецтвознавиця та дослідниця народної творчості. В творчих колах цю сильну і активну жінку знали під псевдонімом Олена Пчілка, а також – як маму поетеси Лесі Українки.

Народилась Олена Пчілка 17 червня 1849 року у місті Гадячі Полтавської області. Її старшим братом був професор Михайло Драгоманов, а чоловіком – юрист Петро Косач.

За життя Олена Пчілка захоплювалась не тільки письменництвом, але й збиранням етнографічних матеріалів. Любила Ольга Петрівна збирати тканини та українські вишиванки з різноманітними орнаментами. Багато років ця сильна жінка працювала, немов пчілка – повністю виправдовуючи власне бджолине прізвище-псевдонім.

Її донька, Ізидора Косач-Борисова, розповідала – що мама і бджіл живих вельми любила. Якщо Олена Пчілка жила десь багато часу — то завжди заводила пасіку. На ділянці поряд із домом в неї завжди стояли 3-4 вулики. І все тому, що письменниці подобалось спостерігати за метушнею комашок, що приносять мед.

Олена Пчілка з донькою Лесею Українкою
Олена Пчілка з донькою Лесею Українкою

Ольга Драгоманова-Косач багато працювала над адаптацією світової класичної літератури — творів Віктора Гюго, поезії Овідія. Збірку віршів Олени Пчілки “Думки-мережанки” в той час цитували багато представників творчих еліт.

Олена Пчілка через короткий час після народження доньки Лесі 25 лютого 1871 року… покинула доньку та чоловіка. Її шлях лежав за кордон – щоб там підлікуватись. Її чоловік, Петро Косач, навіть пішов у декрет — аби доглядати за маленькою донькою, допоки дружина була у відрядженні.

Захоплення етнографією в Олени Пчілки зʼявилось під час перебування на Волині. Мати Лесі Українки там збирала та записувала зразки фольклору, досліджувала історію української вишивки. Письменниця першою серед усіх колег впорядкувала та видала книгу “Український орнамент”. В цій роботі є багато інформації про різновиди та особливості національних узорів та розписів.

В книзі Пчілки можна побачити 23 кольорових замальовки вишивок та писанок.
Ольга Драгоманова-Косач була справжньою аристократкою та мала сміливість змінювати пишні зачіски із сукнями на народне українське вбрання – з заплетеними косами і квітковим віночком.

Письменниця і мама Лесі Українки Ольга Петрівна Косач
Письменниця і мама Лесі Українки Ольга Петрівна Косач

В таких образах Олена Пчілка зʼявлялась не тільки вдома, але й на багатьох публічних заходах. Її поведінка ставала справжнім викликом для тих, хто бажав тотальної русифікації і знищення всього українського.

Нові статті

Схожі статті

Розійшлися шляхи: Наталка Денисенко назвала акторку, з якою ніколи не піде в кадр і чому саме

Українська акторка Наталка Денисенко розповіла про своє ставлення до колег, які покинули Україну. Зокрема, вона висловилась про Галину Безрук, що обрала для себе життя в комфорті в росії.

Завжди сію моркву на зиму при + 5: ось чому потрібно робити це восени – секрет, про який мало хто знає

Досвідчені господині добре знають, що моркву у відкритий ґрунт можна сіяти як навесні, так і під зиму. Осінній посів морквяного насіння зручніше, адже в цей час робіт на городі меншає.

Як виглядають сини Анатолія Хостікоєва: один від Наталії Сумської, а інший – від жінки, яку кохав раніше

Анатолій Георгієвич Хостікоєв – другий чоловік акторки Наталії Сумської, яка народила йому молодшого сина Вʼячеслава. Також в артиста є старший син Георгій – від другого шлюбу з Любовʼю Кубʼюк.

ТОП-5 природних явищ України, які ніде більше не побачите: рожеве озеро, каньйон на 4 області на ще 3

Україна багата не тільки своєю історією та культурою. На території країни розташовані унікальні природні явища, про які ви можете більш детально прочитати в матеріалі "Одного Факту".