Співробітники із сектору еколого-освітньої роботи Поліського заповідника розповіли про рідкісне явище, яке зафіксували на Житомирщині. В охоронній зоні на околицях села Селезівка науковці помітили, що чебрець вперше в історії цього регіону зацвів… білим кольором. В минулі роки ця декоративна і цілюща рослина заквітала лише фіолетовими суцвіттями. В Коростенькому районі, де розташоване село з природоохоронною територією – білий чебрець зустрічають вперше.
Завідувачка сектору еколого-освітньої роботи Наталія Андрухович розповіла також цікаві подробиці про чебрець звичайний, який заквітає в липні місяці.
За словами Андрухович – ця рослина доволі непримітна, але з давніх часів вважалась серед людей енергетично сильною та цілющою. З самої сивої давнини чебрець належить до релігійно-обрядових трав. Його використовували ще волхви — для обкурювання капищ.
Якщо довіряти народним повірʼям, то чебрець дуже сильно впливає на плодоріддя, а ще – зміцнює шлюб. Саме тому з цієї трави плели віночки і вдягали їх на голови нареченим.
Наталія Андрухович зазначила, що чебрець з давніх часів називали богородицькою травою. В середні віки шарфи, розшиті чебрецем, носили на собі лицарі. Цей аксесуар вважався символом мужності сміливого воїна.
А ось в стародавньому Єгипті чебрець використовували для муміфікації знатних осіб.
Широко використовується чебрець і в народній медицині. Ним лікують невралгії, захворювання дихальних шляхів та безсоння. В кулінарії чебрець використовують, як приправу. В цій рослині міститься багато ефірних олій, завдяки яким вона зберігає свій аромат набагато довше.
Фахівчиня з Поліського заповідника радить заготовляти чебрець в сушеному вигляді. Сушать рослину в захищеному від прямих сонячних променів місці. Краще за все розкласти травʼяний збір на свіжому повітрі або ж на горищі.