Газована вода — один з найпопулярніших напоїв кожного літа. Саме в спекотну погоду її полюбляють пити й діти, і дорослі. Часто її скорочено називають “газіровкою”, геть не здогадуючись про те, що в українській мові такого слова… взагалі немає. Як же правильно називати прохолодну водичку із бульбашками? Про це розповіли лінгвісти.
Виявляється, в українській мові є одне мелодійне та неймовірно гарне словечко, яким можна назвати газовану воду. Воно буде набагато влучнішим, аніж суржикова “газіровка”.
Замінити російськомовну кальку з “газіровкою” можна словом суто українського походження: “газованка”. Погодьтеся, що так звучить набагато краще.
Тепер ви знаєте, як правильно називати газовану воду українською мовою. запамʼятайте це просте слово та використовуйте його при кожній слушній нагоді. Напевно, воно стане частиною вашого українського лексикону вже цього спекотного літа.
Газованка – це охолоджений напій, який виробники виготовляють зі звичайної або мінеральної води. Її перед продажем насичують вуглекислим газом і через це у воді зʼявляється багато ключих бульбашок.
Природна газованка була відома ще з давніх часів. Її використовували з метою лікування різноманітних захворювань. Про газовану воду писав ще Гіпократ. Він радив пити газовану мінералку та купатися в ній.
В XVIII мінеральну воду з природних джерел вперше почали розливати в пляшки та продавати. Коштував цей напій досить дорого та й під час транспортування природний газ дуже швидко видихався. Тому згодом було прийняте рішення робити газованку штучно.
Вперше такий напій створив англійській хімік Джозеф Прістлі в 1767 році.
Промислове виготовлення газованки першим розпочав Якоб Швепп. В 1783 році він створив промисловий апарат для виробництва газованої води.