Українське товариство охорони птахів присвятило поточний 2024-й рік хатнім горобцям. Щороку чисельність цих птахів продовжує скорочуватись. Слід зазначити, що зараз в Україні налічується 3 різновиди горобців: польовий, хатній (з чорною плямою на щоці) та чорногрудий, що мешкає у Придунавʼї.
Експерт Дунайсько-Карпатської програми Андрій Кийко назвав причини, які призводять до зникнення горобців.
Причина № 1. Зазвичай ці птахи живуть під стріхами та шифером. Вони люблять там гніздитися, але через зменшення кількості приватних будинків відбувається й скорочення кількості горобців.
Причина № 2. Змінення технології будівництва. В сучасних будинках немає щілин під стріхою, куди б могли залетіти горобці. Все ізольовано – навкруги лише бетон та пластик.
Причина № 3. Раніше джерелом харчування для горобців були смітники. Зараз вони не підходять птахам для добування їжі. Сміття запаковують у щільні пакети з поліетилену або ж закриті пластикові пакети. Тому дістатись до відходів пташкам буває вкрай важко.
Причина № 4. Зменшилась кількість домашніх господарств, на яких тримають свійських птахів. Адже саме в них горобці, особливо взимку – “позичали” трохи корму та зерна.
Причина № 5. Відійшли в минуле колгоспні токи та елеватори. На них під час обробки висипалась певна кількість зерна (овес, пшениця, просо), з якого складався раціон горобців.
Причина № 6. У містах живе багато котів, які люблять полювати на горобців.
Причина № 7. Військові дії у містах та селищах, де раніше облаштовували свої гніздечка горобці.
За словами львівського орнітолога Вадима Жуленка – горобці можуть зникати з міст через… надмірне прибирання. Ці пернаті мешканці люблять жити в гілках дерев, а після їх спилювання в горобчиків просто не залишається місця для облаштування помешкання.
Орнітолог зазначив, що саме через це в центрі Львова майже зникли горобці. Схожа ситуація спостерігається із зникненням горобців і на Харківщині.
Наслідки зникнення горобців для екосистеми України
Орнітологи наголошують, що горобці та синиці слугують заслоном для розмноження різноманітних шкідливих комах. Горобці взагалі використовують комах для того, щоб вигодовувати своїх пташенят. Взимку птахи харчуються насінням рослин та трави.
Оскільки трави в холодну пору року обмаль, так само, як і місць для гніздування – бо багато дерев обпиляні, горобці починають шукати собі більш кращі умови для проживання.
Як розповіла старша наукова співробітниця краєзнавчого музею на Закарпатті Руслана Джахман — протягом вигодовування одного пташиного виводку горобці відловлюють приблизно 30 тисяч комах.
І саме тому зникнення цих пернатих наносить шкоду довкіллю.
До того ж, скорочення кількості цих птахів призводить до загибелі дерев, оскільки шкідники швидко розмножуються та починають поїдати кору та листя рослин.