Айсберг в океані: від узбережжя Антарктиди відколовся величезний крижаний острів — що кажуть вчені?

Айсберг А23а розміром втричі більше за Нью-Йорк відокремився від Антарктиди і зараз вільно пливе Південним океаном. Чи варто капітанам кораблів бути пильними та куди помандрував крижаний острів?

Британець Олівер Марш, відомий у вузьких колах як гляціолог (той, хто вивчає природні крижані утворення) — висловив своє занепокоєння з приводу руху великого крижаного острова А23а в Південному океані. Декілька днів тому цей величезний айсберг, розмір якого втричі більше за Нью-Йорк — раптово та не очікувано відколовся від Антарктиди і почав вільно рухатись океаном.

Пейзажі Антарктиди
Пейзажі Антарктиди

Слід зазначити, що науковці декілька десятиліть поспіль спостерігали за цим об’єктом, що був розташований біля узбережжя Антарктиди. В далекому 1986 році він трохи змістився і до цієї пори залишався абсолютно нерухомою крижаною скульптурою. Айсберг А23а навіть вважали одним із найстаріших в світі.

Олівер Марш робить припущення, що несподіваний рух крижаної глиби обумовлений її поступовим таненням. Плавучість гігантського айсбергу площиною 3880 м2 та товщиною 400 м викликає в науковця серйозні занепокоєння щодо подальшої тракєторії руху острова.

Оскільки цей айсберг має величезні розміри (на відміну від інших крижаних об’єктів у морі Ведделла) – на маленькі частини він зможе розколотися не скоро.

Гляціолог попереджає, що великий шмат криги А23а буде дрейфувати у Південному океані протягом тривалого часу і перетвориться на потенційну загрозу для судноплавства. Наразі цей велетень пливе у напрямку Південної Африки.

Новини про айсберг-мандрівник спричинили хвилю заяв від вчених та дослідників із різних країн. Наприклад, науковці з англійського університету Лідса повідомили, що в Антарктиді зараз спостерігаються суттєві зміни у деяких льодовиках.

В Антарктиді швидко тануть льодовики
В Антарктиді швидко тануть льодовики

Дослідники з Університету звертають увагу на те, що льодовик Кедмен в період з 2018 по 2021 рік відступив від узбережжя Антарктиди на 8 км, а шлейф льодовика – повністю обвалився. Один з британських гляціологів Бенджамін Волліс, що досліджував цей льодовик разом з іншими вченими – здивований тим, наскільки швидко льодовик перейшов від стабільного стану до погіршення і значних втрат льоду.

Якщо враховувати усі ці зміни та нещодавній відкол великого айсбергу А23а від узбережжя Антарктиди — то це свідчить про те, що холодний регіон дуже чутливий до змін навколишнього середовища.

На тлі кліматичних змін, що продовжуються, дослідники наголошують про необхідність постійного моніторингу Антарктиди, адже зсуви та відокремлення льодовиків можуть почастішати. Наукові дослідження допоможуть спостерігати за полярною динамікою.

Нові статті

Схожі статті

Стежте за чистотілом! Щойно з’явиться й почне зацвітати, зірвіть 4 кущі: відгонить усіх шкідників із клумби

Чистотіл можна використовувати не лише як дієвий лікарський засіб. Ця рослина здатна захистити й рослинність на клумбі від всіляких шкідників. Згодиться як для садових, так і кімнатних квітів.

Українці-мауглі, яку до 6 років виховували собаки, вже минуло 40 років: як прижилася Оксана Мала серед людей

Оксана Мала народилася у багатодітній родині. Оскільки батьки не звертали уваги на дитину, вона зблизилася з собаками й перейняла від них усі тваринячі звички.

Він завжди був поруч з нею, але за кадром: Павло Орлов зізнався, що Тіна Кароль – кохання його життя

Павло Орлов давно й успішно працює на Тіну Кароль, займаючись піаром діяльності співачки. Схоже, необхідність постійно бути разом призвели до виходу відносин за рамки робочих.

“Так, у нас були стосунки”: Ольга Цибульська розповіла всю правду про їхні “дружні” взаємини з Дзідзьо

Ольга Цибульська розкрила всі таємниці щодо їхніх стосунків разом із колегою Дзідзьо. Як все починалось та як довго тривало - подробиці взаємин.