В цьому році площі українських полів, засаджені кавунами – найменші за всю історію. На початку літа ринок баштанних культур взагалі формували імпортні кавунчики, які завозили до України з Італії, Греції, Туреччини, Іспанії. Трохи згодом на прилавках стали зʼявлятись і баштанні від українських виробників, але через засилля імпорту доводилось знижувати вартість продукту – щоб витримати конкуренцію.
В 2024 році сезон кавунів в Україні досяг свого піку на 4 тижні раніше. Збирати баштанні культури на українських полях розпочали з середини червня. Але якщо раніше найбільші обсяги постачали на внутрішній ринок виробники з Херсонщини, то цього року ситуація змінилася. Обсяги продукції звідти стали набагато меншими через окупацію лівого берега та велику кількість замінованих полів на правому березі. Тому херсонські кавуни цього року на ринку особливої погоди не роблять.
Натомість, перші великі партії українських кавунчиків стали надходити на ринки з Одещини, Закарпаття, Вінницької та Миколаївської областей. Вони поступово стали витісняти з ринку імпортні товари і це призвело до зниження вартості баштанних.
Аналітичний проєкт “EastFruit” наводить дані, згідно із якими вартість кавунів українського виробництва обвалилася після 8-9 липня. Зараз ціна продукту на прилавках магазинів та супермаркетів коливається в межах 10-18 гривень за 1 кг. Це приблизно на 40% дешевше, аніж минулого тижня.
Зменшення вартості кавунів відбулось через сезонне зростання пропозицій від місцевих господарств. Насправді, кавуни, що завезені з інших країн – коштують дорожче за наші, українські. Наприклад, на цьому тижні торгівельна мережа “Сільпо” пропонувала кавуни з італійських полів по 50 гривень за 1 кг.
Водночас в Києві роздрібна ціна кавунів українського виробника становить в середньому 23-25 гривень за 1 кг (тобто, вдвічі дешевше за імпорт).