В Україні з’явиться доступне житло в оренду для українців: хто зможе стати учасником соціальної програми

В України хочуть запровадити новий різновид оренди житла – так званої соціальної. Що це за оренда і хто зможе прийняти участь в програмі? "Один Факт" розповість про нову ініціативу детальніше.

Верховна Рада України планує розробити нову житлову політику. Зокрема, влада хоче запустити соціальну оренду. Особливість її у тому, що люди з невеликим рівнем доходу будуть мати чудову можливість орендувати повноцінну квартиру, яка знаходиться у власності місцевих громад.

Ухвалення нового житлового законодавства – актуальна тема, яка наразі є дуже важливою. Адже її реалізація є обовʼязковою умовою участі в міжнародній програмі Ukraine Facility, згідно з якою Україна зможе отримати від ЄС 50 мільярдів євро до 2027 року – на відновлення зруйнованих домівок.

Втім це зовсім не означає, що впровадження нової житлової політики обумовлене лише потребою в отриманні коштів від ЄС.

Проблема доступної оренди житла в Україні і раніше була дуже актуальною, а зараз – загострилась через те, що мільйони українців були змушені покинути свої квартири і наразі не можуть придбати собі нове житло. Доводиться орендувати. Соціальна оренда могла б частково вирішити проблему переселенців.

Уряд запланував змінити ринок оренди нерухомості в Україні
Уряд запланував змінити ринок оренди нерухомості в Україні

Зараз ринок оренди нерухомості в Україні перебуває в тіні. Немає ані чітких правил, які б регулювали цей ринок, ані інструментів для захисту орендаря та орендодавця. Наприклад, орендаря можуть безпідставно виселити з житла або висунути до нього дискримінаційні вимоги. Певні проблеми виникають й в орендодавця, майно якого залишається незахищеним перед недобросовісною поведінкою орендарів.

Нове житлове законодавство має створити ефективні механізми, завдяки яким кожен українець зможе реалізувати своє право на доступне житло.

Влада сподівається, що соціальна оренда житла змінить правила гри на ринку нерухомості. В багатьох державах ЄС (Польща, Угорщина, Німеччина та інші) малозабезпеченим громадянам пропонують соціальне житло в оренду. В тій же Фінляндії половина усього житла, що здають в оренду – соціальне. В Данії на соціальну оренду припадає приблизно 20% житла в оренду. В Україні ж цей показник мінімальний та становить 1.5%.

Взагалі на ринку оренди житла в Україні квартири зараз є одними з найменш доступних. Наразі в нашій країні громадянин на середню зарплатню може собі дозволити оренду лише 1.64 квартири. Для порівняння: в Німеччині на середню заробітну плату можна взяти 4.66 квартир.

Показники по доступності оренди житла в Україні зараз є найгіршими в Європі.

Заплановано, що соціальне житло в оренду в Україні буде складатись із 3-х типів обʼєктів нерухомості:

  • багатоповерхівки, які зараз знаходяться у власності громад (в них частіше за все потрібен гарний ремонт та відновлення);
  • багатоповерхівки, які побудують в майбутньому за рахунок вже сплаченої соціальної оренди;
  • багатоповерхівки, які планують побудувати за рахунок іноземних інвестицій.
В Україні запровадять соціальну оренду нерухомості
В Україні запровадять соціальну оренду нерухомості

До речі, Європейський інвестиційний банк, як міжнародний партнер України — готовий вже зараз надати 200 мільйонів євро інвестицій.

Формування фонду нерухомості для соціальної оренди буде відбуватись шляхом інвентаризації усіх обʼєктів, які знаходяться у власності конкретної громади.

Щодо вартості оренди соціального житла, то вона може бути привʼязана до різних показників. Загалом на неї впливатимуть рівень доходу орендаря, середня ринкова вартість оренди нерухомості, затрати на утримання житла та його характеристики.

Уряд громад буде щорічно проводити контрольні перевірки доходів наймача житла та членів його родини. Будуть враховуватись прибутки родини за минулий рік.

Зараз в Мініфраструктури працюють над розробкою формул, згідно з якими розраховуватиметься вартість оренди нерухомості за двома форматами цін: для довгострокового та короткострокового найму.

Нові статті

Схожі статті

Про що говорять свині: вчені з 6 країн Європи використали штучний інтелект, щоб розшифрувати хрюкання

Європейські вчені навчили штучний інтелект тлумачити хрюкання свиней та поросят. Про що говорять між собою парнокопитні пʼятачки — читайте в матеріалі від "Одного Факту".

51-річний Олег Винник знайшов альтернативу українській мові: вона не має кордонів і лунає звідусіль

Співак Олег Винник продовжує нагадувати про себе в соціальних мережах. Його активне спілкування повʼязане із поверненням на сцену та запланованими гастролями по країнах Європи.

“Бачились 8 жовтня”: 43-річна Тоня Матвієнко розповіла про відносини зі старшими братами Андрієм та Януарієм

Співачка Тоня Матвієнко розповіла про те, чи підтримує відносини зі своїми старшими братами. Андрій та Януарій – абсолютно різні, та все одно залишаються для неї рідними людьми.

Найпрестижніший ВИШ світу виявився не “по зубах”: Оля Полякова розсекретила таємницю старшої доньки

Українська естрадна співачка Оля Полякова вперше розповіла таємницю, про яку декілька місяців мовчала. Виявляється, що її старша донька Маруся була відрахована з престижного ВИШу в Америці.