Питання стосовно пенсійних виплат хвилюють багатьох українців. Особливо воно актуальне для тих, хто отримує менше меншого, але бажав би хоча б невеличкого підвищення.
Наразі розмір пенсій в Україні тісно повʼязаний із прожитковим мінімумом, що встановлено для непрацездатних осіб. З початку 2024 року він збільшився до 2361 гривні. Звісно, це вплинуло і на діапазон розмірів пенсійних виплат. Максимальна українська пенсія наразі становить 10 прожиткових мінімумів, що дорівнює 23 610 гривень.
Ще в березні 2024 року уряд переглянув розмір мінімальних пенсій для українців. Відтоді сума соціальних виплат залежить від трудового стажу та віку літньої людини. Наприклад, пенсіонери віком до 70 років, які заробили за життя максимальний стаж – можуть розраховувати на пенсію розміром 2980 гривень. Така ж сама сума коштів виплачується державою людям з інвалідністю I групи – незалежно від їх віку та стажу роботи.
Особи у віці 70-80 років, що мають повний робочий стаж — будуть отримувати мінімальну пенсію розміром 3240 гривень.
Українські пенсіонери віком від 80 років із достатнім стажем роботи можуть розраховувати на соціальні виплати не менш ніж 3370 гривень.
Пенсіонери віком від 65 років, що не працюють і мають повний стаж роботи – мають право на отримання щомісячної державної пенсії розміром 3370 гривень.
Також держава встановила мінімальну соціальну виплату для непрацюючих пенсіонерів, що не мають страхового стажу. Її розмір становить 2275 гривень на місяць.
Нещодавно Пенсійний фонд України надав розʼяснення щодо зарахування до страхового стажу періодів навчання у ВИШі до 1 січня 2024 року. В Пенсійному фонді зазначили, що періоди праці та інші періоди, що зараховувалися в стаж для розрахунку пенсії до набуття чинності Законом України про “Обовʼязкове державне пенсійне страхування” (тобто до 01 січня 2024 року) – зараховуються до страхового стажу у тому порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.
Слід зазначити, що періоди навчання на денній формі до 01 січня 2024 року у вищих та середніх навчальних закладах (окрім навчання на підготовчих відділеннях), в училищах та на курсах з підготовки кадрів, а також курсах кваліфікації та перекваліфікації — зараховуються до робочого страхового стажу.