В 2025 році український уряд запланував забирати невикористані кошти з банківських рахунків пенсіонерів-переселенців та переводити їх на рахунки Пенсійного фонду України. Слід зазначити, що подібні дії торкнуться лише рахунків пенсіонерів ВПО, які на протязі минулих 12 місяців не використовувались власником.
Тобто, якщо на протязі останніх 12 місяців по рахунках пенсіонера-переселенця не спостерігалося жодного руху фінансових коштів, окрім надходження державних соціальних виплат – то гроші з картки можуть зняти та спрямувати на баланс Пенсійного фонду України.
Відповідна інформація була оприлюднена в проєкті державного бюджету на 2025 рік, який був затверджений 13 вересня та водночас винесений на розгляд і парламенті.
Згідно із розʼясненнями, які надають в медіа – державний банк “Ощадбанк” зобовʼязаний переказати фінансові кошти з рахунків клієнтів-пенсіонерів, що знаходяться в статусі переселенців, назад у ПФУ. Транзакції здійснюються, якщо за останні 12 місяців по цим рахункам не спостерігалося будь-якого руху коштів (зняття готівкових коштів, перекази або розрахунок безготівковою оплатою). Тобто, співробітники “Ощадбанку” будуть дивитись на наявність транзакцій на рахунках пенсіонерів-переселенців протягом поточного 2024 року.
Також уряд запропонував забрати гроші із рахунків пенсіонерів в статусі ВПО, які протягом 6 місяців не провели фізичну ідентифікацію. Відлік часу розпочинається з моменту, коли ця ідентифікація мала б відбутися.
В Міністерстві соціальної політики зазначили, що стаття № 46, яка містить в собі умови зняття з рахунків грошей пенсіонерів-переселенців – стосується лише тих ВПО пенсійного віку, які були зареєстровані до повномасштабного вторгнення рф (тобто до 2022 року).
До речі, після вилучення коштів пенсіонер-переселенець має можливість звернутись до Пенсійного фонду України або “Ощадбанку”. Держава на його запит відновить виплату пенсії.
В Мінфіні повідомили, що орієнтовна сума коштів, яку можуть вилучити з рахунків пенсіонерів-переселенців, може сягати 11.3 мільярдів гривень.