Особливо слід бути уважними тим, хто мешкає неподалік річки чи ставка. Адже талі води можуть переносити інфекційні хвороби. Навіть якщо внаслідок паводка не відбулося підтоплення будинку, до свердловин і колодязів ґрунтові води все одно проникли.
А вони ж перед тим пройшли крізь скотомогильники, кладовища, сміттєзвалища й інші забруднені місця. Тож можуть нести в собі штами небезпечних хвороб – туберкульозу, дизентерії, лептоспірозу, гепатиту та інших кишкових небезпек. Так що нині слід бути особливо пильними і залучати всі можливі заходи, щоб під час паводка не захворіти.
Навесні бажано відмовитися від вживання води з колодязів і джерел на користь бутельованої води. Причому не вживати її не лише для пиття й приготування їжі, але й для гігієни. Якщо така можливість відсутня, хоча б кип’ятіть рідину перед застосуванням.
- Якщо продукти виявилися підтопленими, не вживайте їх у чистому вигляді. Піддайте спочатку термічній обробці – варінню, смаженню, запіканню.
- Якомога частіше мийте руки з господарським милом – після їди, відвідин туалету, роботи на городі, контакту з домашніми тваринами.
- Овочі й фрукти бажано обдати окропом або помити під сильним струменем проточної води, але ні в якому разі не застосовувати для цього відкриті водоймища.
- Усі місцеві джерела води – колодязі, свердловини – доведеться почистити і продезінфікувати.
- Після того як вода відступить, просушити приміщення, посуд продезінфікувати, а речі випрати. Місця скупчення мишей дератизувати.
- Щойно помітите підозрілі симптоми – підвищення температури тіла, біль у животі, діарею, висипання на шкірі тощо – відразу ж зверніться до лікаря.