Зазвичай люди снідають, коли прокидаються, обідають, коли на роботі виділено час на обідню перерву. А от з вечерею можливі варіанти. Хтось це робить відразу по приході додому. Інші відкладають на більш пізню годину. А як треба робити правильно?
Виявляється, пізня вечеря може негативно впливати на організм, прискорюючи його старіння. Тож вибір правильного часу вечері дуже важливий. Якщо зловживатимете, отримаєте в підсумку зайві кілограми, ще й цілий букет хвороб.
Бажано розподіляти денний раціон так, щоб сніданок й обід були більш калорійними, а вечеря – легкою. При цьому важливо, щоб за стіл людина сідала о 18-ій чи 19-ій годині – не пізніше.
Спеціалісти з хрономедицини твердять, циркадні гени, що містяться в клітинах, працюють по-різному в залежності від часу доби. Після заходу сонця їх робота уповільнюється. Шлункова залоза починає повільніше виробляти інсулін, порівняно з ранковими годинами. Травлення, кишківник й решта органів перебудовуються на нічний відпочинок і погано пораються зі своїми функціями.
От і виходить, що під дією денного світла організм переварює отриману їжу краще, аніж пізно ввечері чи вночі. Тому в кого є можливість вечеряти о 17-ій годині – це буде просто ідеально.
Усвідомивши користь ранньої вечері, буде легше перебудувати роботу організму і не знадобиться так багато вуглеводів, борошняних й солодких виробів, щоб набути відчуття ситості.
Попервах, можливо, встигнете зголодніти до того, як зберетеся лягати спати. Можна випити склянку кефіру чи з’їсти овочевий салат. Але кишківнику слід залишати час для відновлення. Це відбувається виключно, коли він порожній і не переробляє пізню вечерю.