Перець чилі
Пекучий ефект спеції далеко не всім до вподоби. Натомість чилі здатен покращувати травлення й пришвидшувати обмін речовин. Все це завдяки капсаїцину в складі спеції. От тільки людям з гастритом чи виразкою шлунка все-таки краще відмовитися від вживання такого гострого перцю.
Імбир
Корінь частіше застосовують як чай проти застуди. Окрім цього, він сприяє метаболізму та захисту м’язів. Тож частенько цю пряність використовують спортсмени. За допомогою імбиру вдасться набагато швидше скинути зайві кілограми.
Рожевий перець
Людям, що страждають на ревматизм, показана ця пряність, яка здатна вбивати погані бактерії. Окрім цього, таким перцем можна знижувати температуру та боротися з розладом шлунку.
Коріандр
Спеція здатна стимулювати роботу шлунково-кишкового тракту. Особливо корисне для кишківника свіжо змелене насіння.
Женьшень
Корінь застосовують проти стресу та зняття втоми. Але женьшень здатен ще й спалювати зайвий жир.
Каєнський перець
Цей перець із характерним гострим смаком здатен нейтралізувати зайво спожиті кілокалорії. Заодно ще й очищує кров.
Кориця
Додавання в їжу цієї спеції допомагає знизити рівень цукру в крові. До того ж пришвидшує метаболізм в організмі. Ті, хто вживають антикоагулянти, повинні відмовитися від кориці.
Гірчиця
Ця спеція здатна допомогти потоншити талію, адже збільшує рівень метаболізму в організмі й здатна спалювати жир.
Кардамон
Вживання цієї спеції призведе до покращення метаболізму та в підсумку до спалювання жиру. А ще кардамон здатен знижувати газоутворення й покращувати стан травної системи в цілому.