Існує думка, що фрукти можна їсти у необмеженій кількості. А банани настільки сповнені корисними речовинами, що годі й не скористатися. Тож багато людей не лише ласують ніжною м’якотою, а ще й додають уранці шматочки плоду в пластівці чи мюслі. Потім ще з’їдають бананчик перед тренуванням, щоб отримати достатній заряд енергії. А ввечері перед телевізором ще один плід обчищають.
Особливо обережно слід ставитися до бананів людям із зайвою вагою. Адже у 100 г продукту міститься 105 калорій. Звісно, є й корисна клітковина (5 г), але ж присутні також 27 г цукру та 14 г цукру. А з таким багажем схуднути чи хоча б підтримувати вагу на одному рівні буде доволі тяжко.
З іншого боку, у складі банана на кожні 100 г припадає 422 мг калію. А це допомагає нормалізації функції м’язів та серця. Для діабетиків ці фрукти є рятувальним колом, адже здатні понижувати глікемічний індекс.
Однак нікому не рекомендується включати банани в раціон щоденно. Присутній у складі плодів натрій здатен послаблювати кишківник. Тож тим, хто має проблеми зі шлунково-кишковим трактом, краще обмежувати вживання фрукта. А зеленуваті заморські плоди здатні призвести до здуття чи метеоризму.
Банани спроможні згущувати кров та закорковувати судини, тож після інсульту чи інфаркту бажано взагалі відмовитися від них на користь інших фруктів. Дуже обережно слід вводити ці плоди в раціон дитини, щоб не викликати кольок.
Від перезрілих бананів може проявитися надмірна сонливість, головний біль, алергічні реакції. Так що від щоденного вживання треба відмовитися, але час від часу обов’язково купуйте екзотику, адже ці плоди несуть також і чималу користь.