Їстівне насіння є джерелом великої кількості вітамінів, корисних і поживних речовин, які необхідні організму людини для підтримки краси та здоров’я. “Один Факт” пропонує до уваги читачів огляд найбільш популярних і корисних видів насіння.
Чіа
Деякі дієтологи називають насіння чіа найбільш упакованими нутрієнтами. Вони містять в собі жирні кислоти Омега-3 та Омега-6, залізо та кальцій. Ці поєднання ідеально засвоюються людським організмом. Якщо у вас є проблеми зі шлунково-кишковим трактом, то насіння чіа просто незамінні для цього. Їх зернятка під час проходження через ШКТ мають властивість збільшуватись в своїх розмірах та м’яко проходити через шлунковий тракт.
Насіння чіа може замінити собою повноцінний прийом пробіотиків і буде сприяти розростанню корисних бактерій в кишечнику — саме, там, де формується імунітет.
Порада: перед використанням зернятка чіа треба змолоти в кавомолці. В такому вигляді вони засвояться набагато краще: майже на 100%. Під час замочування насіння чіа збільшується майже в 12 разів, перетворюючись за своєю консистенцією майже на пудинг.
Кунжут
Насіння кунжуту — це справжня знахідка для вегетаріанців. В ньому міститься багато кальцію. В 100 г продукту міститься більше добової норми цього важливого компонента.
Цікаво, що кальцій у складі кунжуту має органічну основу, тому засвоюється дуже швидко і повноцінно.
В зернятках кунжуту міститься речовина сезамін, яка має сильні антиоксидантні властивості. Він допомагає печінці краще справлятися з токсичними речовинами.
До речі, кальцій зі складу кунжуту краще за все засвоюється разом із вітаміном D, який виробляється в організмі людини під час перебування на сонці. Тому щоденно здійснюйте прогулянки на свіжому повітрі і в ясні дні.
Льон
Насіння льону — ще один важливий продукт для людського організму. Приймати його в їжу варто тим, хто має певні проблеми з роботою шлунково-кишкового тракту. Насіння льону стимулює травлення, знімають запалення при виразковій хворобі шлунка та гастритах. Вміст жирних кислот Омега-3 в них настільки високий, що перевищує навіть кількість жирних кислот в риб’ячому жирі.
А ще насіння льону містить в собі вітаміни А і Е, які необхідні для краси жіночого волосся і шкіри.
Гарбузове насіння
Гарбузове насіння — справжній рай для вегетаріанців. Адже білка в ньому міститься навіть більше, аніж у м’ясі. А ще це насіння — ідеальний засіб проти паразитів. Навіть якщо у вас немає наявних проблем зі шлунково-кишковим трактом — жменька насіння до салату зайвою точно не буде. Особливо, якщо у вашому будинку мешкають домашні тваринки.
До складу гарбузового насіння також входить цинк, який можна використовувати в якості профілактичного засобу проти остеопорозу і захворювань щитовидної залози. Цинк взагалі дуже корисний і необхідний компонент для жіночого організму.