Ще в мідесятих роках минулого століття вченим стало відомо про користь морквяного соку для серцево-судинної системи, про здатність овочевого напою попереджувати онкологію, ожиріння та деменції. Найбільша перевага його в тому, що морквяний сік можна всім – виключенням є лише люди з алергією.
А детальніше про користь морквяного соку для організму та причини, чому лікарі рекомендують пити його ледь не всім – читайте далі.
Морквяний сік, зокрема фреш, багатий на вітаміни A, B, C i K, а також каротиноїди, лютехн та зеаксин – потужні антиоксиданти. Механічний вплив – подрібнення моркви до стану соку, – робить всі ці речовини легкозасвоюваними. Для того, щоб полегшити його перетравлення, варто додати будь-яку олію, тому що вітаміни А і К жиророзчинні.
Напій з помаранчевого овоча прискорює секрецію жовчі, що, в свою чергу, пришвидшує метаболізм в цілому – саме жовч відповідає за розщеплення жирів. Так, додавши до своєї дієти морквяний фреш, ви схуднете в рази легше.
Бета-каротин, що міститься в моркві, не лише покращує колір шкіри, а й захищає клітини сітківки ока, що попереджає дегенерацію жовтої плями, катаракту чи сліпоту. За попередження останнього також відповідає лютеїн, який теж міститься в моркві.
Ви, напевно, вже чули – багато проблем шкіри (акне, псоріаз тощо) лікуються ретиноїдами. Бета-каротин і є такою речовиною – особливо морквяний сік допоможе тим, кого турбують лише поодинокі висипання та легкі форми шкірних проблем. Вітамін С, на який теж багата морква, допоможе вам попередити висипи та зморшки.
Втім, лікарі рекомендують бути обережними з кількістю споживаного соку – адже в ньому нема клітковини (тільки якщо ви не додаєте м’якоть). Варто обмежитися однією склянкою чудо-напою на добу.