Намерзання льоду в новому холодильнику може стати для господарів справжньою проблемою. Щоб позбутись від неї — необхідно спочатку розморозити камеру, а потім — почистити її.
Якщо ви правильно доглядаєте за морозилкою — то розморожувати її прийдеться не часто, лише 1-2 рази на рік. “Один Факт” зібрав для вас добірку засобів, які допоможуть назавжди позбутись проблеми наморожування льоду в морозилці.
Кухонна сіль
Щоб камера в холодильнику розмерзлась якомога швидше — використайте сольовий розчин і гарячу воду.
Покладіть пластикові пляшки із гарячою водою всередину морозилки. Поки вони охолоджуються — приготуйте розчин із солі. Для цього в склянці води розчиніть 2 столових ложки солі. Потім – перелийте суміш в пляшку із пульверизатором і обробіть ним стінки морозилки, на яких намерзає крига.
За кілька хвилин після такої обробки лід почне самостійно відпадати від стінок камери. Обережно зберіть його, щоб не пошкодити стінки.
Коли камера повністю розмерзнеться — подбайте про її дезінфекцію. Це особливо важливо, якщо в ній зберігають заморожене м’ясо. Для дезінфекції ідеально підійде хлоргексидин. Після миття просушіть добре поверхню стінок, а потім — протріть їх розчином Хлоргексидину.
Гліцерин
Гліцерин захистить морозильну камеру від намерзання льоду в подальшому. Після того, як ви її розморозили, помили та продезінфікували – нанесіть на суху поверхню стінок тонкий шар гліцерину. Використайте для цього звичайний ватний диск, змочивши його в цій рідині.
Гліцерин утворить на поверхні стінок морозилки тонку захисну плівку. Вона попередить появу на них крижаного наросту.
До речі, герметичність морозильної камери можна перевірити дуже просто. “Один Факт”вже писав про те, як це зробити за допомогою купюри у 10 гривень. Замість банкноти можете використати тонкий лист паперу. Вставте його між дверцятами та поличкою холодильнику і закрийте їх. Потім – потягніть лист на себе. Якщо він дуже легко вислизає — камера не герметична. Вочевидь, потрібно замінити ущільнювач на дверцятах.