Утворилась протока: в національному парку на Одещині піднявся рівень води – корисно для біорізноманіття

На початку Нового, 2024-го року в національному парку "Тузлівські лимани" на Одещині суттєво піднявся рівень води. Еколог Іван Русєв розповів, чому це сталося і до чого призвело.

Національний парк “Тузлівські Лимани” — природний об’єкт, розташований на півдні Одеської області. Він заснований у січні 2010 року у містечку Татарбунари з метою збереження цінних природних та історико-культурних комплексів.

 

Рівень води в Тузлівських Лиманах: влітку і зараз
Рівень води в Тузлівських Лиманах: влітку і зараз

Національний парк лежить у межріччі Дунаю та Дністра і являє собою групу мілководних лиманів, що простягається вздовж всього морського узбережжя. Усі ці лимани відокремлені від моря вузьким піщаним перешийком (косою) з шириною 50-400 м та довжиною приблизно 40 км.

На початку січня 2024 року еколог Іван Русєв на своїй персональній сторінці у Facebook повідомив про те, що на території “Тузлівських Лиманів” суттєво підвищився рівень води. Згідно з наданою ним інформацією – це сталось завдяки природним процесам і появі нових водотоків.

Наприкінці листопада в минулому 2023 році знов з’явилась водна протока на піщаному пересипі між Чорним морем та Джаншейським лиманом. Саме через неї кожної доби в “Тузлівські лимани” на протязі місяця прибувало приблизно 650 кубічних метрів морської води.

Тузлівські Лимани на Одещині (місто Татарбунари): січень, 2024 рік
Тузлівські Лимани на Одещині (місто Татарбунари): січень, 2024 рік

Також збільшенню рівня води в лиманах посприяло природне утворення протоки довжиною 2 км, що пролягає вздовж піщаного пересипу між Чорним морем та лиманом Бурнас. Ця протока утворилась в першій декаді грудня 2023 року, під час циклону, що вирував тоді над Чорним морем. До 1 січня 2024 року цією протокою до Тузлівських лиманів щодоби прибувало приблизно 5 мільйонів кубів морської води.

Ще одним джерелом наповнення морських лиманів і Чорного моря стала річка Дунай. В 3-й декаді грудня 2023 року в ній стрімко піднявся рівень води, яка через канал Дунай-Сасик почала наповнювати водосховище Сасик. Потім з нього вона поступили до лиману Джантшейський через шлюз “Катранка”. І вже звідти вода через протоку частково потрапила в Чорне море, частково – в лиман Шагани, через відповідні протоки.

Загальна кількість води, що потрапила до “Тузлівських лиманів” з літа 2023 року, складає 150 мільйонів кубів. Завдяки цьому науковці та екологи можуть із впевненістю стверджувати про те, що гідрологічний стан Тузлівських лиманів на початку 2024 року значно покращився. Відновлення водообміну в цьому регіоні сприяє збільшенню біологічного водного різноманіття.

Нові статті

Схожі статті

Стільки користі в одній тарілці навіть уявити важко: рецепт неймовірного супу з броколі за лічені хвилини

Весняні дні стають щедрими на свіжість та зеленість, і саме час насолоджуватися корисними стравами. Один із найкращих варіантів для поживного та смачного обіду – це крем-суп з броколі.

Покохала чоловіка сестри та зраджувала власному: Ольга Сумська розповіла про свій шлях на 57-му році життя

На 23 серпня 2024 року заплановане святкування 58 дня Народження видатної української акторки Ольги Сумської. За своєю спиною ця жінка має десятки ролей, безліч нагород і щиру любов глядачів.

Дзідзьо виїхав за кордон і розповів, заради кого насправді покинув батьківщину: така любов вимагає дій

Відомий співак Дзідзьо, справжнє ім'я якого Михайло Хома, бореться на культурному фронті. Нещодавно він приїхав до США, де взяв участь у благодійних заходах, спрямованих на допомогу Україні.

Андрій Данилко та мама Сердючки Білоконь: історія кохання не з першого погляду, чутки та реальні факти

Андрій Данилко та Вєрка Сердючка – два образи, які протягом 30 років чарують публіку. За Сердючкою ховається талановитий співак Андрій Данилко, особисте життя якого завжди залишалося таємницею.