“Підстрибнув” вгору на 15-50 метрів: вчені розсекретили таємницю Евересту. Що приховує найвища гора світу?

Найвища гора світу Еверест, яку ще знають як Джомолунгму - вважається особливою. Чим вона приваблює увагу багатьох людей та дослідників зі всього світу? "Один Факт" розповість про це детальніше.

Гора Еверест або Джомолунгма – відома в світі як найвища вершина Гімалаїв та всієї планети Земля. Що ж саме робить її настільки особливою?

Еверест заввишки становить 8849 метрів над рівнем моря. Ця цифра – на 250 метрів вище за інші велетенські піки Гімалайських гір. Попри те, що ця гора і так є найвищою на планеті – вона продовжує рости зі швидкістю приблизно 2 мм на рік. Це вдвічі перевищує її середній темп зростання.

Вчені розповіли головну таємницю найвищої в світі гори Евересту
Вчені розповіли головну таємницю найвищої в світі гори Евересту

Нещодавно в статті, яка була оприлюднена в журналі Nature Geoscience, команда британських та китайських вчених стверджує, ніби аномальне зростання гори Еверест обумовлене впливом річки Арун. Саме Вона біжить через Гімалаї. На думку науковців, близько 90 тисяч років тому русло ріки змінилося, через що сталась ерозія гірських порід. Саме вони до певного часу стримували зростання гори. Як результат цієї події – Еверест “підстрибнув” заввишки до 15-50 метрів.

Вчені розповіли головну таємницю найвищої в світі гори Евересту
Вчені розповіли головну таємницю найвищої в світі гори Евересту

Автори дослідження хоч і підкреслюють роль річки в зростанні гори Еверест, але все одно визнають фундаментальною причиною висоти піку є тектонічні процеси – адже зам завдяки їм і формуються в нашому світі горні масиви.

Вчені розповіли головну таємницю найвищої в світі гори Евересту
Вчені розповіли головну таємницю найвищої в світі гори Евересту

Протягом багатьох років вчені намагаються вирішити питання – чому Еверест виділяється серед інших гірських вершин. Тут вся справа в тому, що гірська вершина розташована в особливому місці – під частиною мегатолчкового розлому. Під горою постійно відбуваються нові розломи і розриви.

Вчені фіксують їх приблизно раз чи два на століття. Імовірно, саме вони провокують повільний ріст Евересту. Тому не дивно, що ця гора зберігає перевагу в порівнянні із гірськими піками, які розташовані в більш спокійних частинах сейсмічно активного регіону.

Нові статті

Схожі статті

Вона більше не виходила заміж: як виглядав чоловік Софії Ротару, яка без нього поставила життя на паузу

Софія Ротару все своє життя присвятила лише одному чоловіку, а саме Анатолію Євдокименку - як же виглядав її чоловік, з яким вона була по-справжньому щаслива.

Натуральний блондин в розквіті сил: Марина Боржемська показала чоловіка, який став її опорою – він “краш”

Марина Боржемська нещодавно розлучилась із В'ячеславом, але забути про нього не може? Фітнес-тренерка показалась разом із Узелковим, але молодшим.

Святослав Вакарчук і Олег Псюк з KALUSH потрапили в шкільну програму 7-класників: їх фото вже у підручниках

Відразу декілька українських митців потрапили до підручників з української літератури за 7-й клас. Хто з музикантів опинився в шкільній програмі і чому їх туди включили? Розповідаємо подробиці.

70-річна Алла Кудлай зізналась, хто її “краш”: не повірите, але це її відома похресниця, яка живе з Потапом

Алла Кудлай має відому похресницю Настю Каменських, але останнім часом разом вони не показуються - чи підтримують вони дружні відносини одне з одним?